Od czerwca 2023 r.: 13 nowych krajów zwolnionych z obowiązku wizowego. lista krajów

WHP Kanada: Pozwolenie na wyjazd do Kanady

W przypadku pobytu w Kanadzie krótszego niż 6 miesięcy: formalności związanych z wjazdem do Kanady można dopełnić bezpośrednio przez Internet, klikając na formularz online. Nie jest konieczne umawianie się na spotkanie w ambasadzie lub konsulacie Kanady.

Czy marzysz o odkrywaniu Kanady, mając jednocześnie możliwość wykonywania dorywczych prac, aby sfinansować swoje poszukiwania? Program Working Holiday (WHP Kanada) jest dla Ciebie.

Program ten, znany również jako Working Holiday Visa (WHV), pozwala tysiącom młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat podjąć wyzwanie i polecieć do krainy poutine, aby zdobyć niezapomniane doświadczenie zawodowe i ludzkie. Wyjaśnimy najważniejsze kwestie dotyczące kanadyjskiego programu promocji zdrowia w miejscu pracy.

Czym jest promocja zdrowia w miejscu pracy w Kanadzie?

WHP Canada to program dla młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat, którzy chcą zamieszkać w Kanadzie na okres do 24 miesięcy. Kanada nie jest jedynym krajem oferującym promocję zdrowia w miejscu pracy, ale z pewnością jest jednym z najpopularniejszych, obok australijskiej promocji zdrowia w miejscu pracy.

Konkretnie rzecz ujmując, posiadacze wizy working holiday mogą przebywać w danym kraju do roku, w przypadku Kanady do dwóch lat (długość ważności zależy od umów dwustronnych między poszczególnymi krajami) i pracować tam w celu sfinansowania swojego wyjazdu. Znalezienie pracy nie jest wymogiem samym w sobie, ale może być mile widzianą pomocą w finansowaniu podróży.

Nie jest też konieczne znalezienie pracy przed wyjazdem, ale konieczne jest posiadanie wystarczających środków finansowych na utrzymanie, przynajmniej na początku podróży (2500 CAN$).

WHP Canada od pewnego czasu jest ofiarą własnego sukcesu, a liczba zgłoszeń przekroczyła kwoty ustalone przez rząd kanadyjski. Przydział odbywa się obecnie w drodze losowania w serii zaproszeń.

Uczestnicy WHP muszą więc uzbroić się w cierpliwość i mieć nadzieję, że zostaną wybrani losowo, aby móc wyjechać do Kanady w ramach kanadyjskiego WHP.

Jak uzyskać kanadyjski certyfikat WHP?

Wymagania kwalifikacyjne

Z programu working holiday oferowanego przez rząd kanadyjski mogą skorzystać wyłącznie obywatele w wieku od 18 do 35 lat z kraju, który podpisał umowę z Kanadą w ramach programu IEC (International Experience Canada).

Wymagany jest oczywiście paszport ważny na czas trwania programu WHP Kanada.

Należy również posiadać wystarczające środki na utrzymanie przez kilka pierwszych miesięcy pobytu (2 500 CAD$). Wymagany jest bilet lotniczy powrotny (lub wyjazdowy), chyba że można udowodnić, że ma się dodatkowe fundusze.

Jak ubiegać się o program promocji zdrowia w miejscu pracy w Kanadzie

Po upewnieniu się, że spełniasz kryteria przyjęcia, powinieneś stworzyć profil kandydata do EIC poprzez wypełnienie kwestionariusza. Udzielone przez Ciebie odpowiedzi decydują o tym, w której z poniższych „puli” znajdzie się Twoja aplikacja:

Profile są następnie przeglądane, a kandydaci są wybierani w drodze losowania w turach zaproszeń. W każdej rundzie losowanych jest kilka osób, aż do osiągnięcia ustalonego limitu, który wynosi 7 150 francuskich pvtystów na rok 2019.

Jeśli będziesz miał szczęście i zostaniesz wybrany, otrzymasz zaproszenie do złożenia wniosku o pozwolenie na pracę. Masz 10 dni na przyjęcie tego zaproszenia. Po przyjęciu zaproszenia masz 20 dni na uzupełnienie wniosku.

Do wniosku należy dołączyć kilka dokumentów, m.in.

Następnie musisz uiścić opłatę za zarządzanie twoją kartoteką (150 CAD$) oraz za wydanie „otwartego” pozwolenia na pracę (100 CAD$).

Po wniesieniu opłaty, w ciągu 30 dni zostaniesz poproszony o podanie swoich danych biometrycznych. W tym celu należy udać się do oficjalnego punktu odbioru, zwanego Centrum Aplikacji Wizowych (VAC). Zostaniesz poinformowany, gdzie znajduje się najbliższy VAC.

Jak tylko Twój wniosek zostanie zatwierdzony, zostanie do Ciebie wysłany list wprowadzający do portu wejścia. List ten należy przedstawić urzędnikowi kanadyjskiej służby celnej po przyjeździe.

Obowiązki, których należy przestrzegać

Należy dostarczyć zaświadczenie o ubezpieczeniu obejmującym cały pobyt. Wykupienie ubezpieczenia turystycznego jest obowiązkowe, ponieważ koszty leczenia i repatriacji mogą szybko stać się ogromne po drugiej stronie Atlantyku. Należy pamiętać, że jeśli ubezpieczenie nie pokrywa całego okresu trwania programu WHP Canada, zostanie on odpowiednio zmniejszony.

Kanada wprowadziła niedawno Elektroniczne Biuro Podróży eTA dla osób podróżujących do Kanady drogą lotniczą. Upoważnienie to będzie obowiązkowe dla zainteresowanych podróżnych, np. pvtystów. W przypadku tych ostatnich eTA jest zazwyczaj automatycznie powiązany z paszportem bez konieczności składania wniosku. Nadal zalecamy, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy nie trzeba ubiegać się o eTA.

Znalezienie pracy w Kanadzie

Po przyjeździe do Kanady możesz zacząć szukać pracy w każdej dziedzinie. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do innych krajów, program promocji zdrowia w miejscu pracy w Kanadzie nie ma prawie żadnych ograniczeń dotyczących rodzaju pracy czy czasu jej wykonywania.

Prawdopodobnie będziesz musiał otworzyć konto bankowe, aby otrzymywać wynagrodzenie w dolarach kanadyjskich i dopełnić kilku formalności.

Możesz również zwrócić się w stronę międzynarodowego wolontariatu, dołączając do programów takich jak Helpx czy Wwoofing, aby odkryć świat rolnictwa ekologicznego, będąc jednocześnie karmionym i zakwaterowanym.

Kanada jest postrzegana jako El Dorado przez młodych profesjonalistów. Mimo że rynek pracy w Kanadzie jest dynamiczny, znalezienie pracy w Kanadzie i przystosowanie się do nowego środowiska będzie wymagało trochę wysiłku, ponieważ konkurencja wśród pvts jest ostra. Nie zapomnij zmienić swojego CV na kanadyjskie standardy, aby być bardziej skutecznym.

Zeznania osób, które skorzystały z tego programu są w większości przypadków pozytywne. Odkrywanie nowej kultury i wychodzenie poza swoją strefę komfortu może być tylko korzystne dla naszego rozwoju.

Takie doświadczenie może nawet skłonić Cię do ponownego rozważenia pewnych wyborów i dlaczego nie zostać stałym rezydentem w Kanadzie lub gdzie indziej. Miłej podróży !